Opublikowany w Liechtenstein

VADUZ – malownicza stolica wyjątkowego kraju

Jedno z najmniejszych państw świata – księstwa Liechtenstein ze stolicą w Vaduz. Księstwo to posiada więcej aut niż mieszkańców a statystyczny jego mieszkaniec częściej odwiedza salony samochodowe niż Polak …… piekarnię. Powierzchnia Liechtensteinu jest 2,5-krotnie większa niż San Marino i 81-krotnie większa niż Monako; jest to też jedno z dwóch państw na świecie, którego sąsiedzi nie mają dostępu do morza.

Darmowy parking

Udało nam się podreptać po deptaku miasta a że pierwsza godzina parkowania w centrum nic nie kosztuje, wystarczyło tylko przeparkować auto i następna godzina za darmoszkę. Może ten miły gest warto przenieść nad Wisłę?

Za to mieszkańcy zarabiają na turystach oferując im pocztówki za euro czy okolicznościowe pieczęcie (komplet – 1,5 Euro). Waluta Euro jest tu akceptowana, choć oficjalną walutą jest tu Frank Szwajcarski.

Przechadzając się po deptaku wdepnęliśmy do Muzeum Znaczków Pocztowych. I tu ponowne zaskoczenie: wstęp 0 Franków.😁

Także za zupełne free można podjechać na wzgórze, zaparkować bez opłat i zrobić fotki na tle zamku Księcia Liechtensteinu.

Zdumiewające było to, że przegubowe miejskie Mercedesy były…. hybrydowe a przecież hybryda podnosi cenę pojazdu o kilkadziesiąt procent. A wracając z Vaduz zrobiliśmy kółko przez miasto Triesenberg a tu to dopiero mamy bogactwo. Wszyscy mają swoje domy a w samochodach nie po domykane szyby, bo przecież tu nic nie ginie.

wycinek z trasy: Niemcy, Liechtenstein, Austria

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.