Opublikowany w Mazowsze, Polska, Warszawa

OBIEKT ALFA – tajne laboratorium wojskowe i schron przeciwatomowy

AUTOR: Zuzanna

Tego dnia planujemy zwiedzić nową atrakcję na mapie turystycznej Warszawy. Jest to Obiekt Alfa, czyli inaczej Muzeum Zimnej Wojny, mieszczący się na terenie Wojskowych Zakładów Higieny i Epidemiologii. Można to miejsce zwiedzać od niedawna, za to wejścia są dość nieregularne. Za 4 bilety płacimy 70 zł (2 x 20 zł + 2 x 15 zł). Każda tura zwiedzania pozwala zabrać przewodnikowi kilkanaście osób.

A więc ruszamy. Podczas zwiedzania dowiadujemy się wiele o historii tego miejsca. Możemy zobaczyć Polskę taka jaka była w latach 70 – tych. Na terenie obiektu znajduje się wiele eksponatów. Między innymi łącznościowe, laboratoryjne czy bojowe. Pomaga nam to poznać charakter oraz przeznaczenie tego obiektu. W środku odkrywamy nowe gadżety z tamtych czasów np. maszyna do pisania, telefony stacjonarne, papierosy, a nawet wyposażenie gabinetu lekarskiego.

Schron ten, swoją budową zabezpieczał przed atakiem nuklearnym i pozwalał prowadzić tam wszelkie badania dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo prowadzono tam badania dla WZH do celów wojskowych jak i cywilnych. Ciekawostką jest to, że można było dotknąć czy nawet przymierzyć eksponaty. Na przykład gdy przewodnik zapytał się kto chciałby założyć maskę typu p – gaz, tylko ja byłam chętna. Nie wiadomo dlaczego. A może Wy wiecie? Tak czy inaczej po założeniu „słonia” czułam się świetnie. 😁

Ulotka obiektu

To niesamowite miejsce, prawdziwa lekcja historii, no i te opowieści przewodnika … w książkach tego nie znajdziecie, to trzeba samemu zobaczyć. POLECAMY 😁

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.