Lublin: historia, zwiedzanie, ciekawostki

Lublin to piękne miasto. 🤩 Poniżej, na mapie, przedstawiam Wam wszystkie miejsca, które my odwiedziliśmy.

W tym wpisie (a la przewodniku po Lublinie) podamy Wam i krótko opiszemy kilka miejsc, które obowiązkowo warto odwiedzić. To zaczynamy!

Plac Zamkowy i Zamek Lubelski

Zwiedzanie Lublina warto zacząć od Placu Zamkowego i dziedzińca Zamku Lubelskiego. Budowla powstała w XII wieku, jednak na przestrzeni wieków zamek był wiele razy przebudowywany by w XIX wieku otrzymać swoją obecną formę. Poznajmy „krótką” historię tego zamku:

Murowany zamek wzniesiono w tym miejscu za panowania Kazimierza Wielkiego. Otaczał go mur obronny z bramą umiejscowioną od zachodu. Ponieważ twierdza była położona na ważnym szlaku z Krakowa do Wilna, była często odwiedzana przez książęcy ród, a także otoczona szczególną opieką przez Jagiellonów. O tym, że zamek miał dużą wartość dla dynastii może świadczyć fakt, że w tym miejscu wychowywali się synowie Kazimierza Jagiellończyka.

Około 1520 roku Zygmuntowi Staremu wymarzyła się renesansowa rezydencja. Rozpoczęto dużą przebudowę, w której znaczny udział mieli włoscy mistrzowie sprowadzeni z Krakowa. Zamek w Lublinie zyskał wtedy nową bramę z wieżą, basztę oraz kamienicę Grodzką. W późniejszych latach zamek przeszedł jeszcze kilka remontów m.in. ze względu na korzystanie z niego różnych wojsk – szwedzkich, moskiewskich i węgierskich.

W latach 1824–1826, za sprawą Stanisława Staszica, na wzgórzu powstała nowa budowla w stylu neogotyku angielskiego, która miała służyć za więzienie Królestwa Kongresowego. Na początku mieściło się tu więzienie carskie dla uczestników walk o niepodległość. Od 1918 r. oprócz więźniów kryminalnych na terenie zamku w Lublinie wyroki odsiadywali również członkowie ruchu komunistycznego, którzy należeli do Komunistycznej Partii Polski.

Podczas II wojny światowej mieściło się tu więzienie niemieckie, w którym zamykano przede wszystkim członków ruchu oporu. Przed opuszczeniem Lublina, Niemcy dokonali w tym miejscu okrutnego mordu. 22 lipca 1944 roku zamordowano tu 300 więźniów. Była to pierwsza w okupowanej Polsce likwidacja więzienia połączona z eksterminacją więźniów.

Pomimo olbrzymiej tragedii zamek w Lublinie nadal pełnił funkcje więzienia. Już w sierpniu tego samego roku powstała w tym miejscu placówka sowiecka – więzienie polityczne. Przez 10 lat jego działalności odsiadywało tu wyroki około 35 tysięcy osób. Więzienie zostało ostatecznie zlikwidowane 13 stycznia 1954 roku. Funkcję więzienia zamek pełnił w sumie przez 128 lat.

Po długim wykorzystywaniu zamku jako więzienia przyszedł czas na zasłużony remont. Po jego przeprowadzeniu przeznaczono go na cele kultury. Od 1957 roku zamek w Lublinie jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego. Miejsce jest w pełni dostępne dla zwiedzających i można tu podziwiać bardzo ciekawe ekspozycje. Na szczególną uwagę zasługuje m. in. Galeria Malarstwa Polskiego z dziełami wybitnych malarzy – Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Władysława Podkowińskiego czy Olgi Boznańskiej.

źródło: polskazachwyca.pl

Wstęp na sam dziedziniec jest bezpłatny, płatne są jedynie bilety wstępu do Muzeum Narodowego, które mieści się w zamku, do kaplicy oraz do wieży. Cennik możecie znaleźć na stronie Muzeum Narodowego w Lublinie.

Ciekawostką jest, że podczas okupacji lubelski zamek był, po Majdanku, głównym ośrodkiem represji i terroru na Lubelszczyźnie. Przez wiele lat w zamku znajdowało się więzienie.

Rynek w Lublinie

Rynek jest taką wisienką na torcie Lublina. Na samym środku znajduje się Trybunał Koronny oraz Pałac Ślubów, gdzie nasi rodzice w 2003 roku wzięli ślub.

Cały rynek otoczony jest przez przepiękne, renesansowe kamieniczki. Zresztą, co ja tu będę opowiadać – spójrzcie na zdjęcie 🤩

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Zajrzeliśmy też do Archikatedry. Nie bez powodu nazywana jest perłą baroku na całej Lubelszczyźnie. Ma przepiękne wnętrze. 🤩

Ciekawostką jest, że kościół stał się katedrą dopiero w 1823 roku, czyli po ponad 200 latach od założenia.

Wieża Trynitarska

Wieża Trynitarska jest najwyższym punktem zabudowy staromiejskiej Lublina. Wzniesiona została jako dzwonnica już w 1693 roku. Ciekawostką jest, że jej nazwa pochodzi od zakonu Trynitarzy oraz to, że czasami budowla nazywana jest Bramą Trynitarską ze względu na niegdysiejszą funkcję bramy.

Nowy Ratusz w Lublinie i Krakowskie Przedmieście

Nowy Ratusz znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu i obecnie jest on siedzibą Prezydenta oraz Rady Miasta Lublin.

Przy okazji, warto się przejść samym Krakowskim Przedmieściem, chociażby po to by zrobić sobie zdjęcie z Koziołkiem Lubelskim. 😜

Brama Krakowska

Brama Krakowska jest jednym z symboli Lublina. Po groźnym dla miasta najeździe Tatarów w 1341 roku postanowiono otoczyć miasto murami obronnymi i opatrzyć je bramami. Jedną z nich jest Brama Krakowska, która swoją nazwę wywodzi od traktu i przedmieścia, na które prowadziła.

Klasztor Dominikanów

Koło lubelskiego rynku znajduje się Klasztor Dominikanów, który zaliczany jest do najstarszych świątyń w Lublinie. Został on bowiem ufundowany przez samego Kazimierza Wielkiego, co znaczy, że swe początki miał już w XIV wieku.

Plac po Farze

Plac po Farze to jedno z najstarszych miejsc na Starym Mieście w Lublinie. Obecnie znajdziemy tutaj fundamenty kościoła św. Michała Archanioła, który funkcjonował w XIII wieku ale niestety, z powodu złego stanu technicznego, został w XIX wieku rozebrany. Ciekawostką jest, że w latach 2001-2002 fundamenty zostały odsłonięte i podwyższone by móc, patrząc na nie, wyobrazić sobie jak to kiedyś wyglądało. Dodatkowo, jest tutaj też makieta świątyni wykonana z brązu.

Brama Grodzka

Brama Grodzka jest jednym z pierwszych murowanych elementów obwarowań miasta wybudowanych w 1342 roku po zezwoleniu Kazimierza Wielkiego. Pod koniec XVIII wieku przeprowadzono remont obiektu, którego wykonanie zlecono Dominikowi Merliniemu. Przez wieki Brama Grodzka zwana była także Bramą Żydowską, ponieważ była przejściem pomiędzy Starym Miastem a dzielnicą żydowską.

Latarnia Pamięci w Lublinie

Latarnia, która nigdy nie gaśnie, znajduje się przy zbiegu ulic Krawieckiej i Podwale. Jest to pomnik, mający na celu upamiętnienie wszystkich żydów, którzy zostali przewiezieni do obozów zagłady w Bełżcu czy na Majdanku. Wcześniej znajdowało się tu bowiem getto.

Lubelska Trasa Podziemna

Lubelska Trasa Podziemna powstała w wyniku połączenia kilkunastu staromiejskich piwnic. Jest to miejsce, w którym można poznać przeszłość Lublina w przyjemny sposób (makiety, ciekawe opowieści itp.). Punktem kulminacyjnym wycieczki jest wzbogacona światłem i dźwiękiem ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina (1719 rok).

Trasa zaczyna się w dawnym ratuszu, a kończy na Placu po Farze. Zwiedzanie trzeba z wyprzedzeniem zarezerwować telefonicznie i umówić się na daną godzinę. Więcej informacji znaleźć można na facebooku Lubelskiej Trasy Podziemnej.

Piwnica pod Fortuną

Piwnica pod Fortuną to niewielkie pomieszczenie znajdujące się pod kamienicą Lubomelskich przy Rynku 8 w Lublinie.

W XVII wieku wnętrze zostało ozdobione polichromiami. Dekoracja ozdabia wszystkie ściany – tak jak widać na zdjęciu.

Po obecny cennik zapraszamy na facebooka Piwnicy pod Fortuną.

A to pieczątka ❤
Plac Litewski

Placem Litewskim warto jest się po prostu przejść. Nie dość, ze znajdziemy tutaj napis „I love Lublin”, fontanny czy liczne pomniki to jeszcze my w maju 2021 roku mieliśmy okazję zobaczyć portal łączący Wilno z Lublinem. Ustawione były kamery i na bieżąco był przesyłany obraz tak, że my, będąc w Polsce mieliśmy okazję pomachać do ludzi stojących akurat przy portalu w Wilnie. Świetny pomysł! 😊😁

Jeśli jesteście w okolicy Lublina zajrzyjcie koniecznie do Obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku, do Ogrodu Botanicznego oraz do Muzeum Wsi Lubelskiej! Polecamy!

AUTOR: Zuzanna (13 lat)

Podobał Wam się wpis? Co myślicie o tych miejscach? A może macie jakieś sugestie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne. 😊

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
2 lat temu

Piekne zdjecia ! Zachecaja do wycieczki. Nigdy tam nie bylam a jak widac koniecznie nalezy zaliczyc. Lubelskie stare miasto ma opinie jednego z najpiekniejszych. Spokojnie, Wasze zdjecia skladaja sie w logiczna calosc i ogladajac je jest to poczucie odkrywania naprawde . Wpis mi sie podoba.

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

Ostatni raz w Lublinie byłem jakieś 35 lat temu🤔. I widzę, że to miasto zmieniło się na plus. Jak mnie pamięć nie myli to największą atrakcją była akustyka w kaplicy zamkowej, gdzie szepcząc w jednym rogu kaplicy druga osoba wszystko słyszała w przeciwległym rogu. Ale może to mi się tylko wydaje😁